Wypadanie włosów po ciąży – Jak ograniczyć i szybko odzyskać piękne włosy!

Rola włosów u człowieka – po co nam włosy?

folder_openTrychologia
commentBrak komentarzy
trycholog-bydgoszcz-rola-wlosow

Pierwotną funkcją włosów u człowieka była ochrona skóry i narządów zewnętrznych przed temperaturą i uszkodzeniami. Aktualnie owłosienie nie jest nam niezbędne do termoregulacji. Dlaczego w takim razie włosy rosną na całym ciele? Po co nam włosy na głowie i dlaczego są długie? Jako trycholog z Bydgoszczy powiem Ci,  jaka jest rola włosów w życiu człowieka oraz do czego mogą być wykorzystywane.

Jaka jest rola włosów na ciele człowieka?

Włosy rosną na całym ciele. Wyjątkiem są wewnętrzne strony dłoni i stóp, usta oraz niektóre części narządów płciowych. Rola włosów wiąże się z rolą skóry. Skóra to największy organ naszego organizmu. Pełni wiele funkcji, w których pomagają jej włosy. Na całej powierzchni (poza wspomnianymi wyjątkami) znajdują się mieszki włosowe, a z każdego z nich wyrasta włos. W czasach współczesnych włosy na ciele nie są nam potrzebne do termoregulacji – tę rolę pełnią teraz przede wszystkim ubrania.

Dlaczego czujesz coś, co Cię nie dotyka?

Aktualnie funkcją włosów na ciele, którą najłatwiej jesteś w stanie sam/a możesz zauważyć, jest odbieranie bodźców czuciowych. Skóra jest pełna zakończeń nerwowych, dlatego żadne muśnięcie włosa nie umyka uwadze układu nerwowego. W związku z tym włoski odbierają i przekazują również bodźce seksualne. Przypomnij sobie ile razy czułeś/aś przyjemne muskanie delikatnego wiatru leżąc na leżaku. Albo jak intensywnie czułeś/aś bliskość drugiej osoby, kiedy ta choćby zbliżyła dłoń do Twojej skóry, jeszcze jej nie dotykając. Mieszki włosowe są ściśle związane z układem nerwowym. Odbierane przez włosy bodźce czuciowe nie zawsze są przyjemne. Prawdopodobnie słyszałeś/aś kiedyś, jak ktoś mówił – “bolą mnie włosy”? Choć włos jest strukturą martwą, to jego ruch przekazywany jest do mieszka włosowego, a tam do układu nerwowego. Taka tkliwość to trichodynia, o której przeczytasz w osobnym poście.

Jaka jest rola włosów na głowie?

Niewątpliwie włosy na głowie pełnią rolę upiększającą. Od wieków ludzie, a szczególnie kobiety, pielęgnują włosy, aby były piękne, długie i lśniące. Włosy niegdyś stanowiły o przynależności klasowej jak i pochodzeniu kulturowym. Ich motyw pojawiał się w legendach, mitach. Ponadto używano ich do obrządków i magii. Dziś nadal pełnią rolę estetyczną. Piękne i zdrowe włosy stanowią o atrakcyjności osoby. Mówi o tym nie moda, lecz biologia. Spowodowane jest to bardzo łatwym związkiem przyczynowo skutkowym. Postaram się wyjaśnić to dość prosto i obrazowo:

  1. Włosy nie są nam potrzebne do przeżycia.
  2. Do zdrowego wzrostu włosy potrzebują witamin i minerałów, które organizm dostarcza mieszkom włosowym wraz z krwią.
  3. Włosy są ostatnie w kolejce, aby organizm je odżywił, ponieważ – patrz punkt 1.
  4. Tylko zdrowy i optymalnie wysycony minerałami organizm jest w stanie pozwolić sobie na wytworzenie tak pięknych włosów.
  5. Zdrowy organizm to dobre warunki do rozmnażania, a więc osobnik jest podświadomie, biologicznie atrakcyjny dla drugiej osoby.

Wnioskując, piękne włosy = zdrowy organizm = atrakcyjność.

Do czego używane są włosy?

W przeciwieństwie do zamierzchłych czasów, teraz nie używamy włosów do obrządków. Poza aspektem estetycznym, włosy aktualnie mają praktyczne znaczenie i zastosowanie:

  1. Stanowią wiarygodny materiał dowodowy w medycynie sądowej.
  2. W badaniach laboratoryjnych są źródłem informacji o mineralizacji organizmu np. sprzed kilku miesięcy.
  3. Są cennym źródłem informacji dla archeologów.
  4. Mają znaczenie psychologiczne, kulturowe, a nawet są ważnym aspektem politycznym.

Zdrowy organizm = zdrowe włosy

Na zdjęciu trycholog Monika Twardowska z Bydgoszczy

Podsumowując, zdrowie organizmu odbija się na jakości włosów. Choć moda się zmienia, nauka udowadnia, że piękne włosy są ważnym aspektem podświadomej atrakcyjności. W związku z powyższym, jeżeli masz problem z włosami, zapraszam do mojego Gabinetu Trychologicznego w Bydgoszczy. Przede wszystkim znajdziemy przyczynę Twojego problemu i zadbamy, aby rosły piękne i zdrowe. Umów się na wizytę już dziś.

Tags: łysienie, trychologia, zdrowie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

keyboard_arrow_up