O co może pytać trycholog?

folder_openGabinet, Pielęgnacja włosów, Trychologia
commentBrak komentarzy
o-co-pyta-trycholog

Wybierając się na pierwszą wizytę do trychologa, towarzyszą Wam różne emocje. Często przyznajecie, że stresowaliście się przed tym spotkaniem i nie wiedzieliście, czego spodziewać się na takiej konsultacji. Jako trycholog, najważniejsza jest dla mnie Wasza skóra głowy. Jednak stan skóry głowy to efekt tego, w jakim stanie jest Wasz organizm. Dlatego warto zaufać swojemu trychologowi. Szczegółowe pytania, które Wam zadaję, to nie kwestia wścibskości, lecz poszukiwanie przyczyny Waszego problemu. A pozornie niezwiązane ze sprawą szczegóły mają duże znaczenie. O co pyta trycholog? Jakich pytań możesz się spodziewać na konsultacji trychologicznej? Oto kilka z nich.

Sposób pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Jak myjesz głowę, jak często i czym? Trycholog może spytać nawet o to, czy ostatnio nie zmieniłeś miejsca zamieszkania. Dzięki omówieniu pielęgnacji skóry głowy i włosów, dowiem się, czy Twój problem nie wynika z błędów pielęgnacyjnych. Nawet jeśli stosujesz dobrej jakości kosmetyki oraz tak zwaną „świadomą pielęgnację”, może się okazać, że Twoja skóra wymaga w tej chwili czegoś innego.

Dieta.

Odżywianie jest absolutnie kluczową sprawą w problemach trychologicznych. Schorzenia żołądkowo-jelitowe jak i błędy dietetyczne to fundament prawie wszystkich problemów trychologicznych, m.in. zapalenia mieszków włosowych, wypadanie włosów, podrażnienia i stan zapalny skóry, a nawet potęgowanie łysienia androgenowego. I nie tylko. Dlatego pozwól mi na wskazanie Ci prawidłowej drogi.

Stres, depresja, psychika.

Jeśli jesteś pod opieką psychologa lub psychiatry, powiedz o tym trychologowi. Nie krępuj się. Poziom stresu jaki towarzyszy nam każdego dnia, wielu z nas przerasta. A napięcie tym spowodowane, generuje problemy z włosami i skórą głowy. Przykładowe problemy trychologiczne wynikające ze stresu to: wysyp zmian łuszczycowych, łysienie plackowate, trichotillomania (wyrywanie włosów), nadmierne wypadanie włosów, stany zapalne skóry głowy, ból skóry głowy i inne. Na wizycie jestem z Wami bardzo szczera, dlatego nie raz w trosce o Wasze włosy, zaleciłam rozmowę z psychologiem lub wizytę u lekarza psychiatry. A na kontroli mi dziękowaliście za popchnięcie do tego kroku 🙂

Problemy ginekologiczne.

Trycholog na wizycie pyta nie tylko o regularność miesiączki, ale także o to czy jest szczególnie bolesna, długa lub krótka. A także czy przyjmujesz jakikolwiek rodzaj antykoncepcji farmakologicznej. Możesz spodziewać się również pytań o to, czy zdarzyły się kiedyś poronienia. Tak osobiste pytania nie mają na celu wchodzenia w kompetencje ginekologa, lecz są istotną wskazówką, jak funkcjonuje Twoja gospodarka hormonalna. A hormony płciowe mają duże znaczenie, np. gdy przerzedzają Ci się włosy na szczycie głowy albo skóra za szybko się przetłuszcza itd.

Jak widzisz, wywiad trychologiczny jest obszerny i szczegółowy. Dlaczego? Ponieważ problemy ze skórą głowy to pierwszy sygnał, że coś nie tak z organizmem. Czasami przyczyna problemu jest prosta i oczywista, a czasami trzeba pobawić się w detektywa. To wszystko w trosce o powodzenie terapii trychologicznej. Pamiętaj, że w te same wyniki badań inaczej spojrzy lekarz, a inaczej trycholog. Po prostu każdy specjalista zwraca uwagę na rzeczy, które są dla niego bardziej istotne w prowadzonej terapii.

A może Ty masz pytanie do Trychologa? Zapytaj mnie!

Trycholog Bydgoszcz

 

Jeżeli niepokoi Cię stan Twoich włosów, skóry głowy lub masz pytanie dotyczące pielęgnacji włosów napisz do mnie wiadomość na Facebooku lub Instagramie.  Jeżeli chcesz umówić się na wizytę w gabinecie przejdź do działu kontakt i skontaktuj się ze mną.

Tags: , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu