Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny, jak zapobiegać

folder_openTrychologia, Wypadanie włosów
commentBrak komentarzy
trycholog-bydgoszcz-wypadanie-wlosow-po-porodzie

Wypadanie włosów po ciąży to zdecydowanie prawdziwy szok dla świeżo upieczonych mam. Włosy lecą mi garściami, jestem prawie łysa – zrozpaczone kobiety szukają profesjonalnej pomocy w gabinecie trychologa. Dowiedz się co robić, a przede wszystkim jak zapobiec wypadaniu włosów po ciąży. Poznaj przyczynę, to z pewnością zrozumiesz, dlaczego łysienie jest tak intensywne i że można do tego nie dopuścić.

W ciąży włosy rosną lepiej

Najpierw musisz wiedzieć, dlaczego włosy w trakcie ciąży wyjątkowo dobrze rosną (po warunkiem, że ciąża przebiega bez komplikacji). Ciało kobiety jest wtedy nastawione na tworzenie nowych komórek. Jest to logiczne, biorąc pod uwagę, że rośnie w nas nowy mały człowiek. W tym momencie chcę Ci krótko przypomnieć proces wzrostu włosa. Mianowicie składa się z trzech etapów:

  • ANAGEN – faza wzrostu włosa; na głowie trwa od 3 do kilkunastu lat, dlatego możliwe jest zapuszczenie tak długich włosów; komórki w mieszku włosowym dzielą się bardzo intensywnie, dzięki czemu włos przyrasta na długość i grubość; w prawidłowych warunkach fizjologicznych włosy anagenowe stanowią aż ponad 80% wszystkich naszych włosów
  • KATAGEN – faza przejściowa; trwa ok. 2 tygodni; cebulka włosa będąca do tej pory strukturą żywą, przechodzi w strukturę martwą, bez kontaktu z naczyniami krwionośnymi
  • TELOGEN – okres spoczynku, faza wypadania; trwa 2-4 miesiące, po tym czasie taki włos wypada, jest to proces prawidłowy, pod warunkiem, że włosy telogenowe stanowią mniej niż 20% wszystkich naszych włosów

Teraz powód, dla którego przypomniałam etapy wzrostu włosa. Podczas ciąży, szczególnie w II połowie, stężenie estrogenów w organizmie kobiety bardzo rośnie. To właśnie te hormony powodują, że przedłużona zostaje faza wzrostu włosa (anagen). Włosy lepiej rosną, wypada ich mniej niż normalnie, są ładniejsze, skóra mniej się przetłuszcza itd.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Gwałtowny spadek estrogenów.

Po porodzie poziom tych hormonów gwałtownie spada, a przez to nawet ponad 90% włosów przechodzi w fazę przejściową (katagen), a następnie w okres spoczynku (telogen). Jest to doskonały przepis na to, aby po trzech miesiącach wyciągać włosy garściami. Ot, taki niezabawny psikus natury, doprowadzający kobiety do rozpaczy. Niewątpliwie jest to jednak fizjologia. Obciążenie organizmu porodem. Sam proces porodu jest ogromnym obciążeniem. Szok organizmu, stres emocjonalny. Wysiłek, jakiego podejmuje się rodząca kobieta jest tak wielki, że działa destrukcyjnie na mieszki włosowe.

Suplementacja i odżywianie po ciąży i w trakcie laktacji.

Zauważam, że w przeciwieństwie do okresu ciąży, po porodzie kobiety nie suplementują się tak skrupulatnie. Dodatkowo nie mają również tyle czasu ani siły, aby przygotowywać sobie odpowiednio zbilansowane posiłki.

Odżywianie i suplementacja mają bezpośredni wpływ na mineralizację organizmu.

Dodatkowo należy uwzględnić fakt karmienia – witaminy i minerały kobieta w dużej części oddaje dziecku wraz z mlekiem. Włosy z praktycznego punktu widzenia, nie są potrzebne do przeżycia. W związku z tym odżywianie mieszków włosowych odbywa się na szarym końcu. Pod warunkiem, że jeszcze dla nich coś zostanie 🙂 Obrazowo można by powiedzieć, że włosy umierają z niedożywienia.

Regeneracja organizmu i odpoczynek psychiczny jako lek dla włosów.

Przypomnij sobie i porównaj, jak wygląda Twoja skóra, kiedy jesteś wypoczęta i zrelaksowana oraz jak wygląda, kiedy zarwiesz noc, a w ciągu dnia masz nadmiar stresujących obowiązków. Niewątpliwie wolisz swój wygląd w tym pierwszym przypadku. Po porodzie prawie nie sypiasz, jesteś obciążona stresem i nadmiarem zadań. Do tego spada Twoja samoocena. Czasami również w związku bywa trudniej. Włosy wyrastają ze skóry. Choć każdy mieszek włosowy wydaje się być osobną jednostką, to jednak każdy z nich jest bardzo zależny od kondycji skóry i organizmu. Regeneracja organizmu podczas snu jest nieporównywalnie lepsza i ważniejsza niż najlepsze maseczki, kremy itd. Relaks, pozbycie się stresu ma zbawienny wpływ na wzrost włosa. Wypadanie włosów spowodowanego stresem poruszę w osobnym artykule, jednak opiszę krótko, bo to bardzo ciekawe. Mianowicie każdy mieszek włosowy (tudzież cebulka włosa – jeśli będzie Ci łatwiej to sobie wyobrazić) opleciony jest od spodu jakby wianuszkiem z zakończeń nerwowych. Kiedy dopada Cię stres, szczególnie ten długotrwały, ten wianuszek się jakby zaciska. Jak gumka recepturka zapleciona ciasno na palcu. Nie dopływa/gorzej dopływa krew do mieszków włosowych. A jak pisałam wcześniej: dobre ukrwienie mieszka włosowego = odżywienie wzrastającego włosa.

Wypadanie włosów po ciąży – jak zapobiegać?

Łysienie poporodowe to związek przyczynowo skutkowy. Przypomina domino. Najlepsza informacja jaką, chcę Ci przekazać jest taka, że są sposoby, aby nie dopuścić do tak intensywnego łysienia, pomimo gwałtownego spadku estrogenów.

Tyle razy ostrzegam ciężarne kobiety ze swojego otoczenia, że po porodzie będą im wypadać włosy garściami. Uświadamiam je, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwykle dostaję odpowiedź, że mają tyle włosów, że nawet jak trochę wypadnie, to nie szkodzi. Po trzech miesiącach od porodu dostaję telefony i wiadomości z rozpaczliwą prośbą o pomoc.

Nie dopuść do łysienia po ciąży – podejmij działania pierwszego dnia po porodzie.

Aby uniknąć silnego łysienia poporodowego, konieczne jest podjęcie działań jak najprędzej. Najlepiej pierwszego dnia po porodzie. Włosy zaczynają wypadać około 3 miesiące po porodzie, jednak bodźce do przejścia w fazę spoczynku i wypadania otrzymują już przy porodzie i po nim. Istnieją pewne trychologiczne schematy takiej trychoterapii. Wynika to z tego, że łysienie po ciąży spowodowane jest biologią i naturalnymi procesami fizjologicznymi jakie zachodzą u każdej kobiety ciężarnej, a następnie u świeżo upieczonej mamy. Do podjęcia trychoterapii namawiam wszystkie swoje ciężarne koleżanki, tłumacząc im cały proces i przyczyny łysienia. Jak włosy wypadną, nie dokleimy ich, a zrozpaczone młode mamy wydałyby każde pieniądze, aby je odzyskać. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Umów się na konsultację trychologiczną, klikając tutaj, nie strać swoich włosów.

Wypadanie włosów po ciąży – jak być mądrym po szkodzie?

Jeżeli mleko się już rozlało, minęło 3 miesiące od porodu, zaczynasz znajdować kępki swoich włosów dosłownie wszędzie, jesteś bliska rozpaczy… Mogę Cię pocieszyć, że te włosy na pewno odrosną, lecz będziesz musiała poczekać. Jak długo? W zdrowym organizmie włos rośnie 1,5 cm na miesiąc. Możesz czekać aż urosną. Możesz również dopilnować, aby Twoje włosy na pewno miały dobre warunki do wzrostu. Wtedy odrosną możliwie szybko, zdrowe od samego początku. W tym celu nieocenione okazują się być indywidualnie dobrane szampony trychologiczne i wcierki oraz odpowiednia suplementacja. Jeżeli wykluczymy przeciwwskazania, polecę Ci również zabiegi gabinetowe. Wiem, jak bardzo zależy Ci, aby odzyskać Twoje włosy.

Tags: , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu