Wypadanie włosów po ciąży – Jak ograniczyć i szybko odzyskać piękne włosy!

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny i sposoby jak zapobiegać

folder_openPielęgnacja włosów, Trychologia, Wypadanie włosów
commentBrak komentarzy
wypadanie-wlosow-po-porodzie

Wypadanie włosów po ciąży to proces fizjologiczny, ale czy da się mu zapobiegać? I tak i nie. Łysienie po porodzie jest spowodowane gwałtownym spadkiem poziomu estrogenów. Jednak jako trycholog zdecydowanie polecam stosowanie sposobów na zapobieganie wypadania włosów po ciąży. W skrócie mówiąc: jedzenie bogate w białko, witaminy i żelazo, odpowiednia suplementacja oraz pielęgnacja będą kluczowe, aby zahamować wypadanie włosów po ciąży. Pomoże to ograniczyć ilość wypadających włosów po porodzie, przyspieszy ich odrost, a przede wszystkim przyniesie korzyść dla twojego samopoczucia i zdrowia całego organizmu. Dowiedz się co robić, a przede wszystkim jak zapobiegać i zahamować wypadanie włosów po ciąży. Poznaj przyczyny łysienie poporodowego, a z pewnością zrozumiesz, dlaczego wypadanie jest tak intensywne i że można je ograniczyć.

Czy wiesz, że w ciąży włosy rosną lepiej?

Najpierw musisz wiedzieć, dlaczego włosy w trakcie ciąży wyjątkowo dobrze rosną (po warunkiem, że ciąża przebiega bez komplikacji). Ciało kobiety jest wtedy nastawione na tworzenie nowych komórek. Jest to logiczne, biorąc pod uwagę, że rośnie w nas nowy mały człowiek. W tym momencie chcę Ci krótko przypomnieć proces wzrostu włosa. Mianowicie składa się z 4 etapów:

  • ANAGEN – faza wzrostu włosa; na głowie trwa od 2 do 7 lat, dlatego możliwe jest zapuszczenie tak długich włosów; komórki w mieszku włosowym dzielą się bardzo intensywnie, dzięki czemu włos przyrasta na długość i grubość; w prawidłowych warunkach fizjologicznych włosy anagenowe stanowią około 85% wszystkich naszych włosów
  • KATAGEN – faza przejściowa; trwa ok. 2 tygodni; cebulka włosa będąca do tej pory strukturą żywą, przechodzi w strukturę martwą, tracąc połączenie z naczyniami krwionośnymi
  • TELOGEN – okres spoczynku; trwa 2-4 miesiące, cebulka włosa jest w tym czasie całkowicie obumarła, ale jeszcze włos nie wypadł. W fazie telogenu w prawidłowych warunkach znajduje się mniej niż 20% wszystkich naszych włosów
  • EGZOGEN – moment wypadnięcia włosa

Zatem dlaczego w ciąży włosy rosną lepiej? Podczas ciąży, szczególnie w II połowie, podnosi się stężenie estrogenów w organizmie kobiety. To właśnie te hormony powodują, że duża ilość włosów nie przechodzi w fazę spoczynku/obumierania i nadzwyczaj długo pozostaje w fazie anagenu (aktywnej fazie wzrostu). W efekcie włosy w ciąży praktycznie nie wypadają, stają się piękne i wyjątkowo gęste. Możesz też zauważyć, że skóra głowy przetłuszcza się nieco mniej, niż przed zajściem w ciążę.

Dlaczego włosy wypadają po ciąży?

Wypadanie włosów po porodzie to fizjologiczny proces, choć jako trycholog wiem, że można ograniczyć ilość wypadających włosów oraz zahamować wypadanie, aby trwało możliwie jak najkrócej. Podczas trwania ciąży włosy praktycznie nie wypadają, co jest spowodowane wysokim stężeniem estrogenów w tym czasie. Natomiast wraz z zakończeniem ciąży, poziom estrogenów gwałtownie spada, a duża ilość mieszków włosowych przechodzi w fazę obumierania. Włosy nie wypadają od razu. Intensywne wypadanie włosów zaczyna się około 3 miesiące po porodzie i jest to proces całkowicie naturalny. Wypadanie włosów po ciąży trwa od 3 do kilkunastu miesięcy, lecz może przejść w proces przewlekłego łysienia telogenowego. To, jak długo trwa łysienie po ciąży, zależy od pozostałych czynników, które przyczyniają się do inicjowania wypadania.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Charakterystyczną cechą łysienia poporodowego jest wyjątkowo duża ilość wypadających włosów. Dlaczego po ciąży włosy mocno wypadają? Ponieważ łysienie poporodowe jest spowodowane wieloma silnymi czynnikami. Przyczyny wypadania włosów po ciąży:

  • gwałtowne obniżenie stężenia estrogenów po porodzie
  • niedobory witamin, minerałów i innych składników odżywczych
  • przemęczenie
  • wysiłek porodowy
  • wydatek energetyczny na regenerację organizmu po porodzie

Wpływ estrogenów na wypadanie włosów po ciąży

wypadanie włosów po ciąży

W okresie ciąży w organizmie kobiety podnosi się stężenie hormonów – estrogenów. Wpływ estrogenów na mieszki włosowe polega na utrzymywaniu ich w fazie anagenu (fazie aktywnego wzrostu włosa), dzięki czemu włosy w ciąży praktycznie nie wypadają. Wraz z zakończeniem ciąży poziom estrogenów gwałtownie spada, a mieszki włosowe przechodzą w fazę telogenu, a po około 3 miesiącach włosy zaczynają intensywnie wypadać. Spadek estrogenów to główna przyczyna łysienia po porodzie. Nie da się zapobiec obniżeniu poziomu tych hormonów, jednak istnieją sposoby na ograniczenie wypadania włosów po ciąży, dzięki wykluczeniu pozostałych przyczyn łysienia. O przyczynach łysienia po porodzie i sposobach na zahamowanie wypadania włosów mówię szczegółowo Wypadanie włosów po ciąży – Jak ograniczyć i szybko odzyskać piękne włosy

Niedobory witamin, minerałów i innych składników odżywczych powodują wypadanie włosów po ciąży.

Najlepszym sposobem zapobiegania wypadaniu włosów po ciąży jest optymalne nasycenie organizmu kobiety witaminami i innymi składnikami odżywczymi. Okres ciąży i karmienia piersią to czas wzmożonego zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Ich najważniejszym i najlepszym źródłem jest pożywienie, jednak w okresie ciąży i laktacji jest to niewystarczająca ilość, aby zapobiec niedoborom i wypadaniu włosów po porodzie.

Do najważniejszych składników odżywczych niezbędnych dla organizmu kobiety po porodzie oraz dla włosów są m.in. żelazo, witaminy z grupy B, witamina D3, kwasy omega 3, cynk, a także białko, czy węglowodany złożone. Uwaga! Nie stosuj dodatkowej suplementacji w ciemno. Najpierw powinnaś wykonać badania krwi, aby skontrolować poziom poszczególnych witamin i minerałów i dopiero na podstawie wyników podjąć się suplementacji.

Wyczerpanie składników odżywczych w organizmie kobiety ciężarnej i karmiącej ma ogromny wpływ na wypadanie włosów po ciąży i sprawia, że problem łysienia może trwać wiele miesięcy i zmienić się w przewlekłe łysienie telogenowe. Dlatego aby zapobiegać wypadaniu włosów po ciąży, prawidłowe odżywienie mineralne organizmu powinno być priorytetem.

Okres ciąży i karmienia piersią to czas, w którym organizm kobiety zużywa dużo większe ilości witamin i składników odżywczych. W związku z tym skutecznym sposobem, aby zapobiegać wypadaniu włosów po ciąży jest regularność posiłków. Posiłki powinny obfitować w składniki mineralne, witaminy, białko i dobre tłuszcze oraz węglowodany złożone (warzywa, mięso, jaja, ryby, orzechy, produkty pełnoziarniste). Niezbędna jest także dodatkowa suplementacja witamin i minerałów na włosy w czasie ciąży i dla kobiet karmiących piersią. Na temat suplementów na włosy po ciąży i dla kobiet karmiących szczegółowo mówię w webinarze Wypadanie włosów po ciąży. Opieram się na oficjalnych rekomendacjach naukowych w sprawie suplementacji kobiet w ciąży i kobiet karmiących, a także na własnym doświadczeniu zawodowym. Kobiety odzyskują piękne włosy i – jak mówią – ładniejsze niż przed ciążą..

Jak zregenerować organizm po ciąży, żeby zatrzymać wypadanie włosów po ciąży?

Okres ciąży i karmienia piersią to czas, który jest bardzo obciążający dla twojego organizmu. Rosnący płód, zwiększona ilość krwi w twoim ciele, a potem regeneracja ciała po porodzie i produkcja mleka potrafią skrajnie wyczerpać twój organizm. To wszystko sprawia, że nie masz już zapasów energii i składników odżywczych na produkcję włosów. Dlatego aby zapobiec wypadaniu włosów po ciąży, ważne jest, żebyś skupiła się na regeneracji twojego ciała i psychiki. Najważniejszy będzie sen, którego przy noworodku zapewne brakuje. Wykorzystuj każdą chwilę na dobrą drzemkę. Nie zapominaj też o podstawowych potrzebach ludzkiego ciała, czyli o nawadnianiu i odżywianiu. Pij 2,5 litra wody dziennie, a posiłki jedz regularnie. Pełnowartościowe jedzenie naprawdę może być szybkie i proste.

W tym wyjątkowo wymagającym czasie możesz wspomóc regenerację ciała po porodzie stosując:

  • kolagen (np. Collagen Nucleo Norsa Pharma – kod trycholog10) – kolagen będzie ułatwiał regenerację i gojenie tkanek. Wpływa też pozytywnie na nabłonek jelit, co będzie pomocne we wchłanianiu innych witamin i minerałów
  • magnez (np. CompleMag Norsa Pharma – kod trycholog10) – dobrze przyswajalny magnez to absolutna podstawa do tego, abyś miała energię do życia. Stres, przemęczenie, stan pozabiegowy, stan ciąży i czas laktacji to czynniki, które zużywają bardzo duże ilości magnezu w organizmie. Dlatego suplementacja magnezu jest niezbędna. Brak energii będzie skutkował pogłębianiem się problemu wypadania włosów
  • kwasy omega 3 (np. Norsan Omega kod trychologbydgoszcz10 lub Eqology Pure Omega) – kwasy omega 3 są niezbędne m.in. do tworzenia energii komórkowej ATP, regeneracji tkanek po porodzie oraz wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich suplementacja w ciąży jest niezbędna do jak najlepszego rozwoju tkanek mózgu płodu, a w czasie laktacji do tworzenia jak najlepszej jakości pokarmu.

Pozostałe witaminy i minerały, takie jak żelazo, cynk, witaminy z grupy B, jod omówiłam szczegółowo w moim webinarze o wypadaniu włosów po ciąży. Ich stosowanie w okresie ciąży i po porodzie jest niezbędne, lecz powinno być indywidualnie dostosowane, w czym pomoże ci webinar. Zwracam w nim uwagę m.in. na anemię ciążową. Anemia to problem, który pojawia się u większości ciężarnych i ciągnie się jeszcze długo po porodzie. W webinarze podkreślam, jak ważne jest prawidłowe stosowanie preparatów żelaza, ponieważ zbyt duże dawki lub nieprawidłowo stosowane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. A dopóki nie uporasz się z anemią, nie ma mowy o skutecznym i długotrwałym zahamowaniu wypadania włosów po ciąży.

Wypadające włosy po ciąży – objawy

Wypadające włosy po ciąży to problem prawie każdej mamy. Jak rozpoznać łysienie poporodowe? Łysienie poporodowe objawia się dość nagłym i gwałtownym początkiem. Jest to łysienie w mechanizmie telogenowym, dlatego wypadanie włosów “garściami” zaczyna się około 2-4 miesiące po porodzie i trwa kolejne 3-6 miesięcy, a nawet dłużej. Okres wypadania włosów będzie zależał od stanu zdrowia organizmu oraz jego poziomu wysycenia niezbędnymi składnikami odżywczymi. Jeśli po 3-4 miesiącach od intensywnego wypadania włosów problem nie zmniejsza się, powinnaś zagłębić temat. Możesz udać się na indywidualną konsultację trychologiczną lub skorzystać z mojego webinaru, w którym szczegółowo i w przystępny sposób mówię o wszystkim, co powinnaś wiedzieć o problemie wypadających włosów po ciąży oraz jak mu zapobiegać.

Do objawów wypadania włosów po ciąży należy również wyraźne przerzedzenie włosów na całej głowie oraz utrata objętości włosów, którą możesz poznać po cieńszym kucyku.

Najbardziej zwrócą twoją uwagę przerzedzenia w obrębie zakoli i boków głowy. Równie charakterystyczne jak intensywne wypadanie włosów, jest intensywny odrost nowych włosów. Przyjrzyj się, czy na przerzedzonych obszarach głowy nie pojawia się jeżyk krótkich młodych, spiczasto zakończonych włosków. Powinnaś je bez problemu zauważyć około półtorej miesiąca po rozpoczęciu intensywnego wypadania. Obserwuj, czy mimo odrostu młodych włosów, intensywne wypadanie nie przedłuża się w czasie. Twój niepokój powinno wzbudzić również wypadanie krótkich włosów, czyli tych, które odrastały. Wtedy koniecznie zwróć się do trychologa lub skorzystaj z webinaru.

Wypadanie włosów po porodzie – jak zapobiegać

Wypadanie włosów po porodzie to proces całkowicie naturalny i fizjologiczny, ale czy da się zapobiegać tak intensywnemu wypadaniu? Są sposoby na to, aby ograniczyć ilość wypadających włosów po ciąży i zahamować łysienie poporodowe. Jednocześnie sprawisz, że włosy szybciej odrosną. Aby zapobiegać wypadaniu włosów po porodzie, najlepiej podjąć kroki będąc jeszcze w ciąży, a nawet przed zajściem w ciążę. Jednak jeśli już urodziłaś i właśnie zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży, to też powinnaś wprowadzić sposoby na zahamowanie łysienia poporodowego.

Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wypadaniu włosów po porodzie jest zlikwidowanie jego przyczyny. Korzystaj z każdej chwili na regenerującą drzemkę, to podstawa. Kolejnym niezawodnym i absolutnie kluczowym sposobem na zapobieganie nadmiernemu wypadaniu włosów po porodzie jest odpowiednie nasycenie organizmu składnikami odżywczymi. Jedz, aby odżywiać swój organizm i tkanki, a nie po to, aby przetrwać dzień, w pośpiechu przełykając bułkę z dżemem. Twoje posiłki powinny obfitować w:

  • białko (mięso, ryby, nabiał) – białko to budulec włosa,
  • dobre tłuszcze (tłuste ryby, awokado, oliwa, orzechy, pestki) – tłuszcze są niezbędne dla zdrowia skóry głowy i błyszczących włosów. Dodatkowo tłuszcze umożliwiają przyswajanie witamin A, D, E i K, a także odpowiadają za tworzenie hormonów płciowych, dzięki czemu łatwiej będzie uregulować gospodarkę hormonalną po porodzie i zahamować wypadanie włosów,
  • węglowodany złożone (pełnoziarniste pieczywo/ryże/makarony, warzywa)
  • witaminy i minerały (warzywa, w mniejszych porcjach owoce) – witaminy i minerały z pożywienia to ich najlepiej przyswajalne formy. Przyjmując witaminy i minerały ze źródeł pokarmowych nie doprowadzisz do przedawkowania,
  • żelazo (mięso) – w ciąży jak i w okresie laktacji znacznie wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jeśli zmagasz się z anemią, z całą pewnością będziesz bardzo długo zmagać się z nadmiernym wypadaniem włosów. Zadbaj, aby w jedzeniu dostarczać żelazo. Źródłem najlepiej przyswajalnego żelaza jest mięso. Bardzo możliwe, że będzie potrzebna dodatkowa suplementacja, ale nie przyjmuj preparatów żelaza na własną rękę.

Niezawodnym sposobem zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów po porodzie jest przygotowanie się jeszcze w okresie ciąży, a najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę. To bardzo ważny i obszerny temat. Krótko mówiąc – odżywianie, badania krwi, odpowiednia suplementacja i prawidłowa pielęgnacja to obowiązkowe elementy zapobiegania wypadania włosów po porodzie. Szczegółowo i w przystępny sposób mówię o wszystkim w webinarze wypadanie włosów po ciąży. Opieram się na oficjalnych rekomendacjach naukowych oraz moim doświadczeniu zawodowym jak i osobistym. Dzięki webinarowi będziesz wiedziała, co robić na każdym etapie ciąży, przed ciążą i po porodzie, aby jak najlepiej zadbać o organizm, a dzięki temu ograniczyć problem nadmiernie wypadających włosów po porodzie. Poznasz szczegółowo sposoby na zapobieganie wypadania włosów po ciąży, a także jak pielęgnować skórę głowy i włosy w tym czasie i czy warto wykonywać dodatkowe stymulujące zabiegi na włosy po porodzie.

 

Tags: łysienie, trychologia

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

keyboard_arrow_up