Wypadanie włosów na jesień – co warto wiedzieć?

folder_openPielęgnacja włosów, Trychologia
commentBrak komentarzy
wypadanie-włosów-na-jesień

Sezonowe wypadanie włosów na jesień i na wiosnę to problem, z którym zmaga się wielu z Was każdego roku. Dlaczego włosy wypadają wtedy nadmiernie? Jaka jest przyczyna wypadania włosów na jesień? Co można robić na wypadanie sezonowe i czy można mu zapobiec? O tym przeczytasz w tym artykule.

Dlaczego włosy wypadają?

Każdy Twój włos żyje swoim życiem – czyli niezależnie od włosa rosnącego obok. Wypadanie włosów jest naturalne, codziennie tracisz ich około 100, dzięki czemu stare wymieniają się na nowe. Cykl życia włosa składa się z kilku faz:

  • anagen – trwa kilka lat. To faza, w której włos rośnie, pobierając substancje odżywcze z naczyń krwionośnych. Ponad 80% włosów na głowie jest w fazie anagenu.
  • katagen – trwa około 2 tygodni. To faza przejściowa, w której cebulka obumiera. W tej fazie jest około 1% włosów.
  • telogen – trwa 3 miesiące. W tym czasie włos jest martwy, nie ma już dostępu do naczyń krwionośnych i jest stopniowo wypychany przez naskórek, aby po około 3 miesiącach wypaść. W tej fazie jest poniżej 20% włosów na głowie.

Czy jesienią wypada więcej włosów?

Tak. Mówimy wtedy o tzw. sezonowym wypadaniu włosów. Wypadanie sezonowe może mieć różny stopień nasilenia, dlatego nie każdy z Was obserwuje u siebie to zjawisko. Sezonowe wypadanie włosów jesienią jest zauważane zwykle w okolicy października. Oczywiście u Ciebie może to wypadanie nastąpić nieco wcześniej lub później.

Dlaczego jesienią wypadają włosy?

Wypadanie włosów jesienią odbywa się w tzw. mechanizmie telogenowym. Oznacza to, że przyczyna wypadania włosów na jesień miała miejsce latem. Zastanów się, co mogło się wydarzyć 2-4 miesiące przed pierwszymi oznakami nadmiernego wypadania włosów. Czy w okolicy czerwca lub lipca miała miejsce potencjalna przyczyna wypadania włosów, z którym zmagasz się jesienią?

Wypadanie włosów na jesień – przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów jesienią charakteryzuje się tym, że wyciągasz włosy „z cebulkami”. Obserwujesz na szczotce i w odpływie prysznicowym więcej włosów niż do tej pory. Oznacza to, że to wypadanie w mechanizmie telogenowym. Zatem należy się dopatrywać przyczyn, które miały miejsce 2-4 miesiące temu. Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów jesienią?

  1. Wysoka temperatura. Skóra głowy nie lubi skrajnych temperatur. Letnie upały doprowadzają do przegrzania skóry głowy, co szkodzi mieszkom włosowym.
  2. Opalanie. Jeśli zdarzyło Ci się „spalić przedziałek” na słońcu, możesz spodziewać się, że po kilku dniach będzie schodzić Ci w tym miejscu naskórek. A po kilku miesiącach będą wypadać nadmiernie włosy, ponieważ nie tylko skóra na przedziałku została wtedy poparzona.
  3. Higiena skóry głowy. Latem pocimy się intensywnie. Oznacza to, że głowę należy myć wtedy częściej. Pamiętaj, że do częstego mycia latem, doskonale nadają się łagodniejsze szampony nawilżające. Niezastąpione są wtedy dermokosmetyki Genactiv: szampon, maska do skóry głowy oraz serum. Oczywiście nie zapominaj o prawidłowym oczyszczaniu skóry głowy i regularnych peelingach.
  4. Niedobory witamin i minerałów. Latem doprowadzamy do powstania niedoborów witamin i minerałów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na żelazo, ponieważ latem mamy mniejszą ochotę na ciężkie dania, a wybieramy lżejsze posiłki, często bez mięsa. Dodatkowo wielu z Was porzuca latem suplementację witaminy D3. Obserwuję wtedy w Waszych wynikach istotny spadek poziomu tej ważnej witaminy.

Wypadanie włosów na jesień – co robić?

  1. Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy. Cały artykuł znajdziesz tutaj. Zadbaj o to, aby zapewnić włosom jak najlepsze warunki do wzrostu nowych włosów. Niezbędne jest prawidłowe oczyszczanie, ale też nawilżanie skóry głowy. Moimi faworytami są w tej kwestii kosmetyki Genactiv. Szczególnie Maska z Colostrum, która doskonale koi i nawilża oraz wspomaga mikrobiom skóry głowy.
  2. Zabiegi mezoterapii koktajlami bogatymi w witaminy i aminokwasy oraz kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających skórę głowy.
  3. Uzupełnienie niedoborów w organizmie. Najlepiej jest zrobić badania krwi i na ich podstawie dobrać suplementację. Pamiętaj, że są rzeczy, których nie może zabraknąć w Twojej codziennej suplementacji, np.: witamina C, kwasy Omega 3, witamina D3 i magnez.
  4. Zadbaj o wątrobę. Jeśli wiesz, że letnie wieczory obfitowały w jedzenie z grillowego rusztu, warto zadbać o wątrobę. To właśnie wątroba sprawia, że Twoja krew jest oczyszczona z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Przydadzą się chociażby herbatki z ostropestem plamistym, czy karczochem.
  5. Odbudowa łodygi włosa. Słońce, wysoka temperatura, słona woda to atrybuty lata, które szkodzą włosom. Dlatego włosy po lecie zwykle są przesuszone i zniszczone. Warto zadbać o włosy na długości, aby odzyskały blask i kondycję. W tym celu polecam zabiegi fryzjerskie, szczególnie zabieg regeneracji łodygi włosa Joico.

Zapraszam na konsultację trychologiczną.

monika kosmal - wypadanie włosów na jesień

Nazywam się Monika Kosmal, jestem trychologiem w Bydgoszczy. Jeżeli niepokoi Cię stan Twoich włosów serdecznie zapraszam Cię do gabinetu na konsultację trychologiczną. Możesz umówić się na wizytę klikając tutaj. Na moich social mediach często dodaje porady na temat zdrowiej pielęgnacji włosów i serdecznie Cię tam zapraszam!

Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter

Tags: , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu