Sezonowe wypadanie włosów na wiosnę – jak się przygotować?

folder_openTrychologia, Wypadanie włosów
commentBrak komentarzy
trycholog Monika Twardowska -wypadające włosy na wiosnę

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas zauważa większe wypadanie włosów. Choć to zjawisko nie jest chorobowe, może być nieco niepokojące. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że wypadanie włosów w okresie wiosennym jest zjawiskiem naturalnym i nie oznacza, że mamy problem na przykład z łysieniem androgenowym. Co powoduje sezonowe wypadanie włosów na wiosnę? 

Sezonowe wypadanie włosów na wiosnę – przyczyny

Zimowe infekcje

Jednym z powodów wypadania włosów wiosną są zimowe infekcje. Każda infekcja wprowadza w organizmie stan zapalny, który osłabia pracę mieszków włosowych. Organizm przeznacza całą energię na walkę chorobą, a nie na procesy wzrostowe włosów. W związku z tym włosy przechodzą w stan spoczynku, zwany fazą telogenu. Faza spoczynku trwa około 3 miesiące, dlatego faktyczne wypadnięcie włosa następuje dopiero po tym czasie.  Kiedy wypadanie się już zacznie, może potrwać 3 a nawet 6 miesięcy i ustępuje samoistnie. Czas wypadania zależy od tego, jak mocno przechodziłeś chorobę. Szczególnie niekorzystny wpływ na włosy ma długotrwała gorączka oraz przyjmowane leki, np. przeciwbólowe.

Dieta podczas zimy uboga w sezonowe warzywa i owoce

Zimą często ograniczamy spożycie świeżych owoców i warzyw, ponieważ trudniej jest nam je zdobyć z powodu mniejszej dostępności na rynku i ich wyższych cen. Często wybieramy też cięższe, bardziej kaloryczne dania, które nie zapewniają nam odpowiedniej ilości witamin, minerałów i antyoksydantów. Niedobór witamin i minerałów, takich jak witamina C, witamina D, żelazo, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3, może prowadzić do osłabienia włosów i przyspieszonego wypadania.

Na przykład owoce sezonowe takie jak jagody, truskawki, maliny, borówki i porzeczki, są bogate w witaminę C, która pomaga w syntezie kolagenu, który stanowi ważną część struktury włosa. Warzywa takie jak brokuły, szpinak i jarmuż, są bogate w żelazo i cynk, które są ważne dla zdrowia włosów. Witamina D, którą można uzyskać z jedzenia ryb takich jak łosoś i tuńczyk, również wpływa na kondycję skóry głowy i włosów.

Stres towarzyszący pod koniec roku

Warto również wspomnieć, że sezonowe wypadanie włosów na wiosnę może być spowodowane stresem, który często towarzyszy końcowi roku. Często w okresie kończącego się roku kalendarzowego gonią nas terminy związane z wykonaniem pracy. Zdarza się, że w celu jej wykonywania zostajemy po godzinach, co przekłada się negatywnie na naszą kondycję psychiczną i długotrwałe przemęczenie. Stres może wpłynąć na ogólną kondycję organizmu i stan skóry głowy, co z kolei może wpłynąć na wypadanie włosów. Dlatego warto zwrócić uwagę na swoje samopoczucie i zadbać o odpowiednie sposoby na radzenie sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga, relaks czy regularna aktywność fizyczna.

Jak przygotować się na sezonowe wypadanie włosów?

Uzupełnij swoją dietę o owoce i warzywa.

Staraj się spożywać jak najwięcej zielonych warzyw, takich jak szpinak, bo rośliny te zawierają dużo żelaza i witaminy C, które są ważne dla zdrowych włosów. Unikaj jedzenia tłustych fast foodów i słodyczy, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, a to będzie potęgować przetłuszczanie i nasilać wypadanie włosów.

Suplementy

Jeśli twoja dieta nie zapewnia wystarczającej ilości składników odżywczych, możesz rozważyć przyjmowanie suplementów witaminowych. Witaminy, takie jak kwas foliowy, B12, witamina C, E, D3 i A, mogą pomóc wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu. Warto też zadbać o stan jelit i zainteresować się ich mikrobiomem. Rekomenduję Colostrum Genactiv, które zawiera bardzo dużo laktoferyny, absolutnie niezbędnej osobom, które mają tendencje do anemii i suplementujących żelazo, a dodatkowo pełni funkcje prebiotyczne.

Zadbaj o swoje włosy

Zimą włosy narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak mróz i wiatr, a także suche powietrze w pomieszczeniach. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać. Unikaj używania prostownic i lokówek, które mogą uszkadzać włosy. Nigdy nie wychodź na mróz, jeśli masz jeszcze wilgotne włosy po myciu.

Zmniejsz poziom stresu

Stres jest jednym z głównych czynników wpływających na wypadanie włosów wiosną. Wyjdź na spacer do lasu, skorzystaj z atrakcji na świeżym wiosennym powietrzu. A zimą zrelaksuj się w domu przy ulubionym filmie lub książce, albo skorzystaj z zajęć jogi czy parku trampolin. Naładuj się endorfinami i rozruszaj ciało.

Nie przesuszaj skóry głowy

Korzystanie z gorącej wody podczas mycia włosów i suszenie gorącym powietrzem prowadzi do podrażnienia i przesuszenia skóry głowy. Może to z kolei wpłynąć na wypadanie włosów i osłabienie ich wzrostu. Dlatego staraj się myć głowę letnią wodą i suszyć je naturalnie lub letnim nawiewem suszarki.

Rozważ zabiegi pielęgnacyjne

Na przykład infuzję tlenową z rekonstrukcją łodygi włosa Joico-K. To indywidualnie dobrana procedura pielęgnacyjna, podczas której będzie wykonany peeling skóry głowy, maska regenerująca skórę oraz lotiony odżywiające cebulki włosów, a na łodyga włosa będzie zregenerowana. Jeśli masz bardzo osłabione i przerzedzone włosy, polecam bardziej zaawansowane metody, np. mezoterapię mikroigłową. Silnie mobilizuje włosy do wzrostu, włosy odrastają grubsze i wyraźnie mocniejsze.

Sezonowe wypadanie włosów na wiosnę – podsumowanie

Podsumowując, sezonowe wypadanie włosów na wiosnę może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niedobory witaminowe, przemęczenie, stres, infekcje. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego zimą należy dokonać wszelkich starań, aby ograniczyć wypadanie wiosenne. Zimą warto zadbać o wartościowe posiłki, pełne antyoksydantów, witamin i minerałów, takich jak witamina C, E, D, A, kwas foliowy, cynk i żelazo. Ważne jest także redukowanie stresu, wysypianie się i dbanie o zdrowie psychiczne. Dla osiągnięcia najlepszych efektów można także rozważyć zastosowanie zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak infuzja tlenowa czy mezoterapia mikroigłowa, które pomaga wzmocnić włosy i pobudzają ich wzrost. Pamiętaj, że zdrowe włosy zależą nie tylko od pielęgnacji zewnętrznej, ale także od stylu życia i nawyków żywieniowych.

Na zdjęciu trycholog Monika Twardowska z Bydgoszczy

Jeśli masz problemy ze skórą głowy lub wypadaniem włosów, zapraszam do mojego gabinetu w Bydgoszczy na konsultację trychologiczną. Nazywam się Monika Twardowska i jestem Trychologiem w Bydgoszczy. Przeanalizuję Twoją sytuację i zaproponuję najlepsze rozwiązania. Moje doświadczenie i wiedza pozwolą mi pomóc Ci w osiągnięciu zdrowych i pięknych włosów. Zadzwoń lub umów się na wizytę przez aplikację Booksy.

Tags: ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu