Terapia łojotokowego zapalenia skóry głowy w Bydgoszczy

aktywne łojotokowe zapalenie skóry głowy ŁZS obraz spod trichoskopu przybliżenie 50x
Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS) - stan aktywny. Przybliżenie 50x.
Źródło: materiały własne.

Łojotokowe zapalenie skóry ŁZS – co to jest

Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS) to choroba zapalna skóry ściśle związana z patologią gruczołów łojowych oraz zaburzeniem mikroflory skóry. Nadmierne wytwarzanie łoju ŁZS stwarza sprzyjające warunki do przerostu (naturalnie występującego na skórze) grzyba Malassezia spp., który jeszcze bardziej nasila stan zapalny.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

ŁZS objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka na zapalnym podłożu. Pod łuszczącym naskórkiem można zaobserwować czerwoną zapalną plamę na skórze o różnej średnicy. Łuska w ŁZS ma biały, nieco żółtawy kolor, ze względu na nadmierne wytwarzanie łoju. Łuszczenie można zaobserwować nie tylko w obszarze owłosionej skóry głowy, ale także między brwiami i w okolicy płatków nosa.

W zależności od stopnia nasilenia zmian, łojotokowe zapalenie skóry głowy może być złudnie podobne do łuszczycy lub łupieżu tłustego. W związku z tym przed wizytą u specjalisty warto dowiedzieć się, czy w rodzinie występują problemu skórne, np. łuszczyca, bielactwo i inne.

efekty trycholog bydgoszcz Monika Twardowska
Łojotokowe zapalenie skóry głowy. Po prawej skóra bezpośrednio po zabiegu oczyszczająco-leczniczym.
Źródło: materiały własne.

Co nasila łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny

Czynnikami wyzwalającymi i nasilającymi zmiany w ŁZS to głównie bodźce pochodzące z zaburzeń układu pokarmowego i nieprawidłowej diety, a także błędy pielęgnacyjne.

  1. Problemy układu pokarmowego
    • zaburzenia mikrobiomu jelit, np. SIBO, IBS, Choroba Leśniewskiego-Crohna,
    • pasożyty
    • przerost grzybów
    • dysfunkcje żołądka, np. refluks
  2. Antybiotykoterapia
  3. Cukrzyca, insulinooporność.
  4. Dieta
    • cukry proste – np. słodycze, nadmiar owoców, słodkie napoje i soki
    • nabiał
    • gluten (u osób predysponowanych ma właściwości prozapalne)
  5. Używki, alkohol, papierosy,
  6. Niedobory witamin i minerałów, odwodnienie,
  7. Błędy pielęgnacyjne.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy

ŁZS jest chorobą nieuleczalną i nawracającą, dlatego w tym przypadku nie możemy mówić o leczeniu, lecz o terapii. Terapia ŁZS ma na celu doprowadzenie do remisji, czyli do stanu, w którym nie występują objawy. Terapia ŁZS polega na wykluczeniu lub zniwelowaniu bodźców sprzyjających nasilaniu choroby. W związku z tym pierwszym krokiem leczenia ŁZS powinna być diagnostyka układu pokarmowego, najlepiej we współpracy z dietetykiem. Oczywiście niezbędna będzie prawidłowa pielęgnacja dopasowana do potrzeb Twojej skóry głowy.

Pielęgnacja skóry głowy z ŁZS

Skóra głowy z ŁZS wymaga szczególnej troskliwości i systematyczności. Ze względu na charakterystykę choroby, należy łączyć ze sobą działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, z działaniem regenerującym i przeciwzapalnym. Niezbędne będzie także usuwanie zalegającej łuski. Na rynku jest wiele różnego rodzaju peelingów do skóry głowy (m.in. keratoplastyczne, enzymatyczne, kwasowe). W przypadku ŁZS rodzaj peelingu będzie zależał od aktualnego stopnia nasilenia zmian.

Zmiany skórne w ŁZS mogą się dynamicznie zmieniać, dlatego należy nauczyć się słuchać potrzeb swojej skóry i nie doprowadzać do zaniedbania pielęgnacyjnego. Dokładność i systematyczność to klucz do sukcesu w pielęgnacji ŁZS.

Potrzebujesz pomocy w terapii ŁZS? Umów się do trychologa.

Na zdjęciu trycholog Monika Twardowska z Bydgoszczy

Terapia łojotokowego zapalenia skóry głowy jest bardzo złożona. Będzie wymagać od Ciebie świadomości i nieustannego holistycznego zaangażowania. Jeśli nie możesz sobie poradzić ze swoim problemem, umów się do mnie na konsultację trychologiczną.

Nazywam się Monika Twardowska, jestem dyplomowanym trychologiem i prowadzę terapie trychologiczne w Bydgoszczy. Na wizycie wyjaśnię Ci, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja Twojej skóry, aby poczuć ulgę i komfort na co dzień. Będziemy pracować nad tym, żeby wprowadzić chorobę w remisję. Warto przygotować się do pierwszej wizyty u trychologa.

Jeśli na wizycie zaobserwuję, że masz bardzo nasilone zmiany skórne, z pewnością polecę Ci szereg profesjonalnych produktów do pielęgnacji domowej. Możliwe, że polecę Ci także zapisanie się na zabieg oczyszczająco-leczniczy.

 

 

Może Cię zainteresować:

Menu