Prawidłowa pielęgnacja włosów – mycie głowy, odżywki, peeling

folder_openTrychologia
commentBrak komentarzy
trycholog-bydgoszcz-prawidlowa-pielegnacja-wlosow

Prawidłowa pielęgnacja włosów to podstawa terapii trychologicznej. Nie da się ukryć, że na konsultacjach trychologicznych w moim Gabinecie Trycholog Bydgoszcz często uczę klientów prawidłowej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Obalam mity i tłumaczę, dlaczego należy postępować inaczej. Zależy mi, aby Wasza pielęgnacja włosów była świadoma. Kiedy zrozumiecie proces, jestem pewna, że będziecie każdego dnia wkładać tyle samo zaangażowania w prawidłową pielęgnację włosów.

Prawidłowa pielęgnacja włosów – mycie głowy

Najbardziej podstawowym błędem jest pojęcie – mycie włosów. Przede wszystkim należy zaprzestać „prania” włosów. Szorowanie i tarcie niszczy ich strukturę. Zamiast tego należy się skupić na dokładnym umyciu skóry głowy. Włosy zaś umyją się przy okazji spłukiwania szamponu.

Dlaczego należy myć skórę głowy?

Kiedy podczas konsultacji trychologicznej mówię swoim klientom o tym, jak prawidłowo myć skórę głowy, na początku widzę ich sceptyczne podejście. Jednak kiedy zobaczą swoją skórę głowy pod trichoskopem, zaczynają rozumieć, jak duże ma to znaczenie.

Abyś dobrze to sobie wyobraził(a), chcę Ci dobrze zobrazować sytuację, która ma miejsce na Twojej skórze głowy. Zacznę od tego, że masz na głowie około 150 tysięcy włosów. Każdy z nich ma swój gruczoł łojowy, który wydziela łój na powierzchnię skóry przez calutką dobę. A kiedy dojdzie do tego wysiłek albo stres, łoju wydziela się jeszcze więcej. Do tego dodaj pot oraz wszystkie zanieczyszczenia z powietrza, które fantastycznie kleją się do takiego podłoża. Nie zapominajmy o komórkach naskórka, który nieustannie się złuszcza. Wszystko to stanowi tzw. warstwę krystalizacji. Nie możesz dopuścić do tego, aby ta warstwa się nadmiernie nagromadziła.

Domycie takiej warstwy krystalizacji to nie lada wyzwanie. Dlaczego to tak ważne, żeby się do tego przyłożyć? Porównaj sobie skórę głowy ze skórą reszty ciała. Myjesz ciało codziennie, używasz do tego żelu pod prysznic, gąbki, myjki, czasami nawet zrobisz peeling. Wycierasz ciało ręcznikiem, nosisz ciuchy. W związku z tym skóra jest dobrze domyta, a martwy naskórek jest regularnie usuwany. A teraz pomyśl jak często myjesz skórę głowy? Dodatkowo w dokładnym umyciu skóry głowy paradoksalnie przeszkadzają nam włosy! Dowodem na to jest to, że łysi prawie nie mają problemów ze skórą głowy.

Dlaczego należy myć skórę głowy, a nie „prać” włosy? Dlatego że na żyznej glebie wyrasta dobry plon. Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy zapewnia prawidłowy mikrobiom na jej powierzchni. A zdrowa skóra głowy to w efekcie piękne włosy. Skórę głowy nazywa się żartobliwie skórą specjalnej troski – albo inaczej mówiąc, wymagającą troskliwego traktowania.

Na skórze głowy musi być równowaga. Wydzielający się łój jest potrzebny, choćby dlatego, że bytujące na skórze grzyby (grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia) wraz z łojem zapewniają prawidłowe pH skórze głowy. Natomiast nadmiar sebum na głowie powoduje nadmierny rozwój grzybów, a to prowadzi prosto do powstania stanu zapalnego, następnie świądu, a nawet do wypadania włosów. Nie wspominając o brzydkim zapachu skóry czy łupieżu.

Jak często myć głowę?

Najbardziej prawidłową odpowiedzią powinno być – myj tak często, jak tego potrzebujesz. Jednak przekonałam się, że uczucie potrzeby nie zawsze pokrywa się z potrzebami skóry. Dlatego myj głowę co 2 dni, maksymalnie co 3 dni. Przy czym mycie codziennie też nie jest błędem i nie zrobi krzywdy włosom ani skórze.

W tym momencie ze strony moich klientów często pada pytanie o nadmierne przetłuszczanie. O temacie przetłuszczania przeczytasz w osobnym artykule. Teraz mogę Ci powiedzieć, że o nadmiernym przetłuszczaniu mówi się, kiedy przykładowo umyjesz głowę rano, a wieczorem włosy już wyglądają, jakby od dawna nie były myte.

Prawidłowa pielęgnacja głowy – jak prawidłowo myć głowę?

  1. Masuj opuszkami palców, dokładnie myjąc skórę głowy tak, jakbyś chciał(a) umyć „cebulki”. skóry głowy. Miejsce przy miejscu, każdy skrawek głowy. Nie zapominaj o okolicy za uszami, łączeniu włosów z czołem ,a także o nasadzie z tyłu głowy.
  2. Myj zawsze dwukrotnie. Czyli umyj, spłucz, znów umyj i spłucz.
  3. Spłukuj szampon obficie i dokładnie.

Jaki szampon wybrać?

Po pierwsze, chcę w tym miejscu obalić mit, że szampon i odżywkę należy wybierać z tej samej serii, bo inaczej nie zadziała. Pamiętaj – szampon dobiera się do rodzaju skóry głowy, a odżywki i maski do rodzaju łodygi włosa. O doborze i rodzajach szamponów opowiadam w osobnym poście. Jednak dobór szamponu sprawia Wam dużo kłopotu. Mówicie mi o tym, jak zagubieni się czujecie, stojąc przed regałem w drogerii.

Szampon trychologiczny czy szampon drogeryjny? Różnica polega na tym, że szampony trychologiczne to specjalistyczne preparaty o określonym składzie i działaniu. Wyróżniają się wysokim stężeniem składników aktywnych, a wybór właściwego lepiej pozostawić trychologowi, który dobierze odpowiedni do Twojej skóry głowy.

Szampony drogeryjne natomiast nie mają tak wysokiego stężenia składników aktywnych, więc nie wykazują tak silnego specjalistycznego działania. To dobrze. W przeciwnym razie źle dobrany szampon mógłby narobić więcej szkody niż pożytku. Na konsultacjach trychologicznych wiele razy mówię Wam, że możecie pozostać przy szamponach drogeryjnych. Takim szamponem również możecie prawidłowo umyć i domyć skórę.  Najważniejsze jest, aby nie wybierać szamponów z kategorii całkowicie naturalnych. Delikatne szampony nie radzą sobie z domyciem warstwy krystalizacji. Temat SLS-ów (tj. składników spieniających i myjących) jest kontrowersyjny. Lecz nie należy się ich bać w szamponach. Stosowanie zbyt delikatnych szamponów prowadzi do nagromadzenia się warstwy krystalizacji. A to powoduje zaburzenia mikroflory, następnie stany zapalne, świąd, rozdrapane ranki, a nawet wypadanie włosów. Skutki stosowania delikatnych szamponów widzę codziennie w swoim gabinecie trychologicznym.

Szampony 3w1, czy warto? Nie warto. Jak pisałam wcześniej, szampon dobieramy do skóry głowy, a odżywkę do włosów. Szampony i odżywki mają inne zadania, inne pH, inne składniki. Szampon ma oczyścić skórę, a odżywka ma składniki „oblepiające” łodygę włosa. Nie po to chcemy dobrze doczyścić skórę, żeby ją czymś obkleić. Szamponom typu 3w1 mówimy – nie.

Jak stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę do włosów stosuje się… do włosów. Nie nakładaj jej na skórę głowy. Odżywka ma za zadanie obniżyć pH łodygi włosa, aby zamknąć łuskę włosa. Dzięki temu włos będzie bardziej lśniący oraz bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo odżywki zawierają silikony. O ile w kosmetykach do twarzy i ciała raczej unika się silikonów, o tyle w odżywkach są one pożądane. Silikony osadzają się na włosach, dzięki czemu są one lepiej chronione przez uszkodzeniami mechanicznymi, bardziej elastyczne i przyjemniejsze w dotyku. Odżywka to pewnego rodzaju make up na włosy. Nie odbuduje ona struktury włosa, ale ochroni go do czasu następnego mycia.

Odżywkę nakłada się po umyciu włosów. Używaj jej zawsze, bez wyjątku, lecz nakładaj ją wyłącznie na włosy. Kiedy masz odżywkę na włosach, rozczesz je grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Czesanie zawsze rozpoczynaj od końcówek. Ten trik znacznie ułatwi rozczesanie włosów później, kiedy będą suche. Poza tym odżywka lepiej dotrze do wszystkich włosów. Odżywkę trzymaj na włosach około minuty, następnie dokładnie spłucz wodą, najlepiej letnią. Na sam koniec możesz końce włosów opłukać zimną wodą, co dodatkowo wpłynie na zamknięcie łusek włosa.

Peeling skóry głowy

Peeling do skóry głowy odbierany jest często jako aktualny trend, moda. Z mojego punktu widzenia, jako trychologa, peeling skóry głowy to konieczność. Lecz świadomie i z umiarem! Wybieraj peelingi przeznaczone do skóry głowy. Enzymatyczne, kwasowe, ale nie mechaniczne. Wykonuj go regularnie, ale nie za często.

Peeling do skóry głowy wykonuje się raz na 10-14 dni. Nakłada się na suchą, brudną skórę głowy, jeszcze przed myciem. Pamiętaj, że to skóra potrzebuje peelingu, a nie włosy. Dlatego zrób przedziałek, nałóż peeling dość obficie, rozsmaruj delikatnie, ale dokładnie na skórze. Zrób kolejny przedziałek itd. Nie zapominaj o skórze z tyłu głowy, o zakolach,  granicy włosy-czoło oraz okolicy za uszami.

Kiedy nałożysz już peeling na całą powierzchnię skóry, odczekaj 15 minut i przemasuj skórę głowy tak, jakbyś chciał(a) „zrolować” to, co peeling rozpulchnił. Spłucz peeling wodą. Następnie umyj włosy szamponem.

Robienie peelingu skóry głowy we właściwy sposób nie przesuszy Twojej skóry ani włosów – to najczęstsza obawa moich klientów. Za to zachowasz równowagę mikrobioty. A z widocznych i odczuwalnych efektów? Twoje włosy będą odbite u nasady, a nawet zaczną wyrastać młode włoski (baby hair). Będziesz czuć cudowną świeżość skóry i lekkość włosów. Więcej o peelingu dowiesz się w osobnym artykule.

Prawidłowa pielęgnacja włosów w skrócie

  1. Peeling skóry głowy raz na 10-14 dni.
  2. Mycie skóry głowy co około 2 dni. Zawsze dwukrotnie.
  3. Odżywkę używaj za każdym razem. Tylko na włosy, nie na skórę głowy.
  4. Wcierki używa się na czystą skórę, po każdym myciu.

Trycholog Bydgoszcz – Dlaczego warto skonsultować się z trychologiem?

Podam Wam najlepszy przykład. Często zwracacie się do mnie z problemem wypadania włosów i jesteście bardzo zaskoczeni, kiedy okazuje się w badaniu trichoskopowym, że skóra głowy jest pełna łuski i zanieczyszczeń. Sami pewnie wybralibyście szampony i wcierki przeciw wypadaniu włosów, a po wizycie u mnie okazuje się, że działania muszą obrać zupełnie inny kierunek. Wyprowadzamy skórę do równowagi, redukujemy zanieczyszczenia, przywracamy prawidłową mikroflorę i co się dzieje? Włosy zaczynają rosnąć! Bez wcierek i szamponów na porost włosów. Za to Wy odzyskujecie komfort, uczucie lekkości, świeżości, a włosy rosną zdrowe. To oczywiście jeden z wielu przykładów.

Poza tym opisane powyżej działania to pewien ogólny schemat. Każdy z Was jest inny, prowadzicie inny tryb życia, macie inne zwyczaje pielęgnacyjne, inny stan zdrowia.

Wskazuję Wam kierunek działania. Dobieramy częstotliwość wykonywania peelingów. Większość z moich klientów myśli, że jak coś się sypie z włosów, to jest to łupież, a na wypadanie włosów należy od razu stosować wcierkę. Sypanie wiąże się z wieloma różnymi dolegliwościami. Działania w każdym przypadku różnią się od siebie. Natomiast wypadanie włosów, to albo kwestia zanieczyszczonej skóry, albo zaburzeń w organizmie. Dlatego nie warto jest błądzić, kupować kolejne kosmetyki, wcierki, szampony… Lepiej skonsultować się ze specjalistą i obrać skuteczną strategię. Szkoda Twojego czasu, zaangażowania, a także pieniędzy na testowanie kolejnych sposobów wyczytanych na forach tzw. włosomaniaczek. Każdy z Was to indywidualny przypadek. I tak Was traktuję – indywidualnie. Konsultacja trwa 1-1,5 godziny, podczas niej dokładnie analizuję Twój problem.

Pozdrawiam, Trycholog Bydgoszcz – Monika Twardowska.

Tags: , , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu