Łysienie androgenowe u mężczyzn – objawy, przyczyny, leczenie

folder_openTrychologia, Wypadanie włosów
commentBrak komentarzy
trycholog monika twardowska łysienie androgenowe

Pogłębianie się zakoli i przerzedzenie włosów na szczycie głowy sprawiają, że zaczynacie podejrzewać łysienie androgenowe. Bardzo często trafiacie do mnie na konsultację trychologiczną z problemem łysienia, sugerując już konkretny rodzaj łysienia. Łysienie u mężczyzn najłatwiej jest zrzucić na działanie androgenów (tzw. męskich hormonów płciowych), ale czy zawsze jest to powód przerzedzeń? Czy zakola u kobiet świadczą o łysieniu androgenowym? Chcę, abyście zrozumieli mechanizm powstawania łysienia androgenowego. Wtedy zrozumiecie też, jakie sposoby domowe i zabiegi działają i dlaczego działają.

Po czym poznać łysienie androgenowe u mężczyzn – objawy

Pierwszymi widocznymi objawami, które niepokoją moich klientów są pogłębiające się zakola. Kolejnym sygnałem jest pojawienie się przerzedzenia włosów na tonsurze (czyli w miejscu czapki biskupa). Na schemacie klasyfikacji wg. Norwooda-Hamiltona zobacz, jakie są etapy pogłębiania się procesu łysienia androgenowego.

trycholog-bydgoszcz-zakola-u-mężczyzn

Łysienie androgenowe u kobiet – objawy

Klientki często pojawiają się u mnie, ponieważ jak twierdzą, mają problem z łysieniem androgenowym. Dlaczego? Bo pojawiają im się prześwity na zakolach. W tym artykule chcę tylko zaznaczyć, że łysienie androgenowe objawia się zupełnie inaczej. Nie zakolami. Łysienie androgenowe u kobiet prawidłowo nazywa się łysieniem typu żeńskiego. Objawia się przerzedzeniem włosów na szczycie głowy. Pierwsze sygnały zauważa się, kiedy przedziałek wydaje się poszerzać. Więcej o łysieniu androgenowym u kobiet w osobnym artykule.

Łysienie androgenowe – dlaczego powstaje?

Zapytaj swojej żony, co się stanie, gdy przesadzi kwiat do większej doniczki? Urośnie większy. W procesie łysienia androgenowego dzieje się sytuacja odwrotna. „Doniczka” Twojego włosa robi się coraz mniejsza i mniejsza. Ujmując to bardziej profesjonalnie – mieszek włosowy, z którego wyrasta Twój włos zaczyna się zmniejszać, to tzw. miniaturyzacja mieszka włosowego. Zminiaturyzowany mieszek włosowy nie ma siły wytworzyć już takiego silnego i grubego włosa. Zamiast normalnego włosa, wyrasta włos meszkowy – delikatny, cieniutki, potem już niewidoczny gołym okiem. Aż do czasu gdzie z takiego mieszka nie wyrasta już nawet włos meszkowy.

Dodatkowo androgeny przyspieszają fazę telogenową. Prościej mówiąc, masz na głowie około 150 tysięcy mieszków włosowych. Każdy Twój mieszek włosowy jest zaprogramowany na to, aby wyprodukować nowy włos 20-30 razy w Twoim życiu. I każdy taki nowy włos najpierw jest fazie anagenu, czyli w aktywnej fazie wzrostu, rośnie tak przez kilka lat (do 6 lat). Następnie ten włos przechodzi w fazę telogenu, czyli w fazę wypadania. I w jego miejsce mieszek włosowy wytworzy kolejny włos. Tak się dzieje 20-30 razy w Twoim życiu. Do czasu aż pula tej zdolności regeneracyjnej się wykończy. Mieszki włosowe, które nie są wrażliwe na androgeny, nie są zagrożone, bo życia Ci nie starczy, aby wykorzystać aż 20-30 takich cykli wzrostu 🙂 Inaczej jest z włosami wrażliwymi na androgeny. Hormony androgenowe skracają fazę anagenu (aktywnego wzrostu), przez co włos szybciej przechodzi w fazę wypadania (telogenu). A zdolności regeneracyjne mieszka włosowego słabną, z czasem nie ma on siły wytworzyć mocnego włosa, a w ich miejsce pojawiają się włosy meszkowe, aż do całkowitego zaniku włosa.

Skrócenie fazy anagenu, a przyspieszenie telogenu spowodowane jest stanem zapalnym w mieszkach włosowych. Androgeny wiążąc się z receptorem androgenowym, prowadzą do wytwarzania cytokin w mieszkach włosowych. Wszelkie stany zapalne w organizmie osłabiają włosy.

Miniaturyzacja mieszka włosowego – dlaczego i jak to się dzieje?

To niezbędna część, aby zrozumieć, dlaczego zabiegi (domowe i gabinetowe) spowalniają proces miniaturyzacji mieszków włosowych. Włosy na szczycie Twojej głowy są włosami, których rozwój zależny jest od hormonów androgenowych, ponieważ posiadają receptory AR (ang. androgen receptor).  Zauważ, że typowy obraz mężczyzny z zaawansowanym łysieniem androgenowym, to brak włosów na szczycie głowy, czyli tam gdzie zakłada się kaszkiet. A po bokach i z tyłu głowy pozostaje wianek z włosów – te włosy nie są wrażliwe na androgeny. Właśnie dlatego stosowanie wcierek jak i zabiegi skupiają się przede wszystkim na okolicy szczytu głowy. Jest to również powód, dla którego przy przeszczepach włosów, pobiera się włosy z okolicy potylicznej.

Najbardziej znanym Ci hormonem androgenowym z pewnością jest testosteron. To podstawowy hormon tego typu krążący we krwi. Jest bardzo silny i mocno wpływa na mieszki włosowe. Jakby tego było mało, jest taki enzym: 5-α-reduktaza, który metabolizuje testosteron w DHT (dihydrotestosteron). Oba te hormony, testosteron i DHT, łączą się w mieszku włosowym z receptorem androgenowym AR. Z czego DHT łączy się z tym receptorem aż 5-krotnie chętniej niż testosteron i jeszcze silniej wpływa na miniaturyzację mieszków włosowych. I tu właśnie jest klucz w walce z łysieniem androgenowym, a przede wszystkim z jego hamowaniem! Czyli blokowanie enzymu 5-α-reduktazy, aby testosteron nie przekształcał się w DHT.

Ciekawostka: kontrowersja działania testosteronu i DHT polega na tym, że z jednej strony wzmacniają włosy, a z drugiej strony osłabiają je. Wpływają na wzrost silniejszych włosów na ciele i twarzy, a osłabiają mieszki włosowe na szczycie głowy.  Paradoks. Albo niesprawiedliwość – jak żartują sobie czasami moi klienci. Ale rozejrzyj się kiedyś na plaży i zobacz jak częste jest to zjawisko. Biologia i fizjologia – po prostu 🙂

trycholog-bydgoszcz-łysienie-androgenowe

Wpływ genów na łysienie androgenowe

Skłonność genetyczną do powstawania łysienia androgenowego dziedziczy się po męskich przodkach Twojej mamy (po jej ojcu, dziadku). A właściwie wrażliwość receptorów androgenowych AR na hormony androgenowe. Geny określają, kiedy pojawią się pierwsze zakola i przerzedzenia. Określają także jak silne będzie łysienie oraz jaki będzie jego „kształt” (czy będą to tylko zakola, czy może zakola z tonsurą itd.). Jednak uwidocznienie się pewnych tendencji, wymaga współdziałania wielu innych genów. Dlatego jeśli Twój dziadek ze strony mamy był całkiem łysy, wcale nie oznacza, że Ciebie też to czeka.

Dlaczego zabiegi i domowa pielęgnacja działają?

Terapia łysienia androgenowego polega na:

  1. Spowalnianiu miniaturyzacji mieszków włosowych.
  2. Blokowaniu enzymu 5-α-reduktazy, aby testosteron nie przekształcał się w DHT.
  3. Działaniu przeciwzapalnym w mieszkach włosowych.
  4. Wzmacnianiu i odżywianiu włosów i skóry głowy

Łysienie androgenowe – zabiegi i domowe sposoby

Skoro to czytasz, jesteś na wygranej pozycji, bo już wiesz, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli mieszek włosowy uległ miniaturyzacji, nie da się zawrócić tego procesu. Można jednak wykrzesać z niego tyle ile jeszcze się da, a także spowalniać dalszy proces miniaturyzacji. Warto to robić. Warto łączyć ze sobą różne metody, aby jak najskuteczniej opóźniać łysienie.

Domowe sposoby:

  1. Prawidłowa pielęgnacja (przeczytaj artykuł)
  2. Wcierki – odpowiednio dobrane, hamują 5-α-reduktazę, odżywiają włosy i mieszki włosowe, łagodzą stan zapalny mieszków włosowych

Zabiegi:

  1. Zabieg z infuzją tlenową – to zabieg zaawansowanej pielęgnacji skóry głowy. Procedura zabiegowa i preparaty dobierane są indywidualnie do każdego z Was. Zabieg składa się kilkuetapowego oczyszczania skóry głowy (peelingi trychologiczne i mycie), maski regenerującej skórę głowy oraz aplikacji aktywnych preaparatów za pomocą infuzji tlenowej. Dzięki zabiegowi skóra jest w dobrej kondycji i jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych pobudzających wzrost włosów. Zabieg z infuzją tlenową jest przyjemny i praktycznie nie posiada przeciwwskazań do wykonywania. Więcej dowiesz się klikając tutaj.
  2. Mezoterapia mikroigłowa skóry głowy PepFactor – mój faworyt pośród zabiegów w terapii łysienia androgenowego. Jest bezpieczną alternatywą osocza bogatopłytkowego. Wyróżnia się skutecznością w terapiach włosów osłabionych i cienkich. Zabieg polega na wykonaniu serii wielu mikronakłuć na głębokość 0,2mm, w celu kontrolowanego naruszenia naskórka, aby wymusić procesy regeneracyjne w skórze. Pobudzane jest mikrokrążenie, przez co mieszki włosowe zostają odżywiane już w naturalny sposób. Dodatkowo mikronakłucia pozwalają na łatwe wchłonięcie preparatu, który podaje się na skórę głowy. Preparat PepFactor zawiera aminokwasy kluczowe w produkowaniu silnego włosa i wzmacnianiu cebulek. Efektem zabiegów jest pogrubienie włosów i poprawa ich jakości oraz naturalnej pigmentacji, a także pobudzenie nowych włosów do wzrostu. Więcej dowiesz się klikając tutaj.

Zabiegi na włosy w Gabinecie Trycholog Bydgoszcz

Zapraszam na konsultację trychologiczną. Zabiegi jak i konsultacja przeprowadzane są przez dyplomowanego trychologa po uczelni medycznej. Podczas konsultacji kwalifikuję Cię do zabiegu po wykluczeniu przeciwwskazań. Rozmawiam z Tobą również o sposobach pielęgnacji domowej, aby była przyjemnym rytuałem, a do tego pomagała w redukcji Twojego problemu. Podczas konsultacji analizuję także wyniki Twoich badań, aby sprawdzić, czy problem z włosami nie wynika także z innych przyczyn. Zapraszam – czasami niewielkie zmiany potrafią wiele zmienić 🙂

Na zdjęciu trycholog Monika Twardowska z Bydgoszczy

Brawo! Dotrwałeś/aś do końca! Serdecznie Ci dziękuje za przeczytanie całego postu. Będę bardzo wdzięczna, jeżeli odwiedzisz mnie na Facebooku i Instagramie. Do usłyszenia!

 

Tags: , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu