Autoklaw, czyli Twoje bezpieczeństwo w Gabinecie Trycholog Bydgoszcz

folder_openGabinet, Trychologia
comment1 Komentarz
trycholog-bydgoszcz-sterylizacja-w-autoklawie

Sterylizacja według definicji to proces polegający na niszczeniu wszystkich form drobnoustrojów, w tym form przetrwalnikowych. Moi klienci często zwracają uwagę na to, czy w  Gabinecie Trycholog Bydgoszcz narzędzia sterylizuje się w Autoklawie. Narzędzia poddawane są zawsze sterylizacji, dzięki czemu możecie czuć się bezpiecznie. 

Autoklaw – co to i do czego służy?

Autoklaw to urządzenie przeznaczone do sterylizacji różnych narzędzi: kosmetycznych, chirurgicznych, stomatologicznych oraz używanych w gabinetach medycyny estetycznej, salonach piercingu i studiach tatuażu. Jest to hermetycznie zamykany „zbiornik, w którym umieszcza się narzędzia, uprzednio prawidłowo przygotowane. Następnie przeprowadzane są procesy fizyczne pozwalające na skuteczną sterylizacje i wyjałowienie narzędzi. Wewnątrz komory utrzymywane jest wysokie ciśnienie i wysoka temperatura, która powoduje zwiększenie skuteczności sterylizacji. Ponadto dochodzi do  kondensacji pary wodnej, co prowadzi do uwolnienia energii, która całkowicie uszkadza groźne drobnoustroje.  Sterylizacja w autoklawie skutecznie zabija mikroorganizmy, między innymi groźne wirusy i bakterie oraz ich wszystkie formy przetrwalnikowe. Stosowanie autoklawu parowo-ciśnieniowego jest jedyną skuteczną metodą sterylizacji. .

Wymogi sanepidu a autoklaw w gabinecie

Główny Inspektorat Sanitarny wymaga posiadania urządzenia do sterylizacji narzędzi nie tylko w gabinetach medycznych i stomatologicznych. Wymogi dotyczą także salonów kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Dlaczego? W tych miejscach dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości skóry, a więc istnieje ryzyko zakażenia bakteriami, grzybami i wirusami. Niesterylne narzędzia stanowią poważne zagrożenie dla Waszego zdrowia i życia. Narzędzia są wielokrotnego użytku, dlatego należy brać pod uwagę ryzyko, że mogły zostać zakażone. Brak sterylizacji narzędzi jest łamaniem prawa, a właściciel zakładu powinien liczyć się z przykrymi konsekwencjami (Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008r.  – zapis o konieczności sterylizacji narzędzi, które mogą powodować przerwanie ciągłości skóry).

Czym można się zarazić w gabinetach?

W trakcie zabiegów medycznych jak i kosmetycznych może dojść do naruszenia ciągłości tkanek, co stwarza potencjalne ryzyko zakażenia różnymi chorobami.

Do naruszenia ciągłości tkanki dochodzi nie tylko podczas używania igieł. Do zranień i zadrapań może dojść także podczas pedicure i manicure. Piłowanie paznokci, frezarka, skracanie paznokci cęgami.. to pozornie bezpieczne i nieinwazyjne czynności. Jednak podczas pedicure i manicure również może dojść do mikrouszkodzeń, zranień i zadrapań. Sami sobie przypomnijcie, ile razy zakrwawiła Wam skórka przy paznokciu.

Najczęstsze rodzaje zakażeń w gabinetach to:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C
  • wirus brodawczaka ludzkiego HPV, np. popularna kurzajka
  • wirus HIV
  • bakteryjne (głównie gronkowcowe i paciorkowcowe)
  • zakażenia grzybicze (Pityrosporum ovale, Candida sp., Epidermophyton sp.)
  • pasożytnicze.

Jakie narzędzia sterylizuje się w autoklawie?

Są to wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku, takie jak cęgi, cążki, frezy itp. W Gabinecie Trycholog Bydgoszcz sterylizacji poddawane są także grzebienie. Narzędzia i materiały jednokrotnego użytku zaś po każdorazowym użyciu utylizowane są w ramach odpadów medycznych. Do użytku jednorazowego a następnie utylizacji, stosuje się m.in. igły i strzykawki, kartridże, pilniki, ręczniki celulozowe, gaziki i wiele innych.

Klasa autoklawu a jego skuteczność

W wyniku procesu sterylizacji zniszczone zostają wszelkie wirusy, grzyby i bakterie. Autoklawy dostępne na rynku posiadają różne klasy. Wyróżnia się klasę N, S i B. W Gabinecie Trycholog Bydgoszcz wykorzystywany jest autoklaw najwyższej klasy, tj. klasy B. Cechą, która odróżnia autoklaw klasy B od innych urządzeń, jest możliwość sterylizacji każdego rodzaju narzędzi, również tych o porowatej powierzchni. Urządzenie klasy B spełnia wymogi prawne. W odróżnieniu od sterylizatorów kulkowych oraz tzw. sterylizatorów na suche i gorące powietrze, tylko sterylizacja w autoklawie daje całkowitą pewność jałowości i sterylności narzędzi.

Sterylizacja w Autoklawie w Gabinecie Trycholog Bydgoszcz

W moim gabinecie bardzo zwracam uwagę na najwyższy poziom czystości narzędzi. Wasze zdrowie i bezpieczeństwo jest dla mnie najważniejsze. Wiem, jak zwracacie na to uwagę, dlatego chętnie odpowiadam na Wasze pytania i opowiadam o tym, dlaczego sterylizacja jest konieczna w gabinetach.

W moim gabinecie do sterylizacji narzędzi stosuję autoklaw najwyższej klasy, tj. klasy B. Procesowi wyjaławiania poddaję wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku. Sterylizuję nie tylko metalowe narzędzia, ale także szczoteczki do odpylania paznokci czy grzebienie do włosów. Inne materiały są materiałami jednorazowego użytku, które są wyrzucane do odpadów medycznych poddawanych specjalnej utylizacji.

Nie obawiajcie się zadawać pytań o sposób utrzymywania higieny i bezpieczeństwa w gabinetach! Pamiętajcie, że tylko narzędzie, które jest sterylne (jałowe), czyli przeszło proces sterylizacji, jest całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

W Gabinecie Trycholog Bydgoszcz możesz czuć się bezpiecznie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą 🙂

Tags: , , ,

Podobne wpisy

1 Komentarz. Zostaw komentarz

  • Służysz społeczności blogowej, pięknie składasz frazy. przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu